خدمات

گزارش IDC از بازار دستگاه‌های پوشیدنی در سه‌ماهه چهارم 2015

Rate this post

گزارش IDC از بازار دستگاه‌های پوشیدنی در سه‌ماهه چهارم 2015

واحد خبر :  به لطف روند افزایش محبوبیت دستگاه‌های پوشیدنی ورزشی (fitness trackers) و Apple Watch، در طی سه‌ماهه چهارم 2015 بازار جهانی دیوایس‌های پوشیدنی‌رشد چشم‌گیری را تجربه کرد. بنا به گزارش موسسه تحقیقاتی IDC در طی آخرین سه‌ماهه 2015 و در فصل تعطیلات، فروشندگان در این حوزه مجموعا 27.4 میلیون دستگاه را به بازار عرضه کرده‌اند که این رقم نسبت به سه‌ماهه چهارم 2014 به میزان 126.9 درصد افزایش داشته است.

همچنین تعداد دستگاه‌های پوشیدنی عرضه شده در کل سال 2015 با 171.6 درصد افزایش نسبت به 2014 به 78.1 میلیون رسید.

idc wearable market report q4 2015

به گفته Ramon Llamas –مدیر تحقیقات در تیم دستگاه‌های پوشیدنی IDC– «رشد سه رقمی نشانگر افزایش تمایل هر دو گروه کاربران نهایی و فروشندگان به بازار دستگاه‌های پوشیدنی است. این نشان می‌دهد که دستگاه‌های پوشیدنی تنها برای مشتاقان تکنولوژی و کسانی که به محض ورود یک تکنولوژی آن را خریداری می‌کنند نیست; پوشیدنی‌ها می‌توانند در بازار انبوه نیز حضور داشته باشند و در آن مورد استقبال نیز قرار بگیرند. و از آنجایی که پوشیدنی‌ها هنوز به طور کامل در بازار انبوه نفوذ نکرده‌اند، هنوز فضای زیادی برای رشد در چند مسیر را دارند: فروشندگان جدید، طراحی و شکل‌های ظاهری جدید ، اپلیکیشن‌های نوین و موارد استفاده تازه. این [موارد] کمک می‌کنند که بازار به جلو رانده شود.»

Llamas در ادامه می‌افزاید «چیزی که تضمین شده است ادامه یافتن نوآوری و توسعه است. با کپی دستگاه‌های پوشیدنی از روی هم و افزودن امکانات مشابه هم، بازار تنها تا اینجا پیش می‌رود. کاربران نهایی انتظار دارند در آنچه اکنون در اختیار دارند پیشرفت ایجاد شده و کاربردهای جدید مشوق تعویض [دستگاه‌های فعلی] و افزایش‌دهنده [روند] پذیرش ارائه شود. داده‌های ثبت شده مانند تعداد گام‌های برداشته شده و میزان کالری سوخته شده یک شروع بسیار خوب بوده است. داده‌های تجویزی (Prespective data) مانند اینکه یک کاربر چه کارهای دیگری می‌تواند انجام دهد تا زندگی سالم‌تری داشته باشد در ترکیب با برنامه‌های محبوب دیگر مانند شبکه‌های اجتماعی، اخبار و مکان‌یابی، دستگا‌ه‌های پوشیدنی را به جلو سوق می‌دهند و کاربران بیشتری را جذب می‌کنند.»

به گفته Jitesh Ubrani –تحلیلگر ارشد تحقیقات بخش موبایل موسسه IDC– «مد و طراحی به یک اندازه نقش مهمی را در افزایش به‌کارگیری و پذیرش [دیوایس‌های پوشیدنی] ایفا خواهند کرد. تزئین ساده ساعت شما با طلا و جواهرات کافی نخواهد بود. ترجیحا ایجاد مشارکت با نشانه‌های مد برجسته، یعنی مسیری که توسط Fitbit و اپل انتخاب شده است، بیشتر به موفقیت منجر می‌شود.»

Ubrani در ادامه می‌افزاید «شایان ذکر است که بازار دستگاه‌های پوشیدنی فقط در مورد ساعت‌های هوشمند و دستبندهای ورزشی و فیتنس نیست. هرچند 5 رتبه اول به دستگاه‌هایی که روی مچ دست قرار می‌گیرند تعلق دارد اما رشد بسیار وسیعی در سایر انواع پوشیدنی‌ها مانند البسه، کفش‌ها و عینک‌ها –بخش‌هایی که احتمالا نسبت به دستبندها و ساعت‌های هوشمند به زمینه مد بیشتری نیاز دارند– به وجود آمده است.»

idc wearable market report q4 2015

پنج کمپانی برتر ارائه کننده ابزارهای پوشیدنی در سه ماهه چهارم سال 2015

وضعیت فروشندگان

Fitbit همان طور که سال را به عنوان سردمدار مسلم جهانی دستگا‌ه‌های پوشیدنی آغاز کرده بود با حفظ مقام خود سال را به پایان رساند. این شرکت خصوصیات خود را نیز حفظ کرده است. این خصوصیات عبارتند از یک تقسیم بندی مناسب و تنوع دستگاه‌ها، یک برنامه بهبود شرکتی با رشد سریع و گسترش حیطه بازار این برند در سراسر جهان. در سال 2016 شاهد پیشرفت‌های سخت‌افزاری در یک ساعت جدید (Fitbit Blaze) و یک مچ‌بند رده مد به نام Fitness Alta خواهیم بود و همه این‌ها در حالی است که این شرکت همچنان به هدف اصلی خود یعنی ورزش و فیتنس وفادار مانده است.

اپل توزیع ساعت‌های هوشمند خود را گسترش داد، از پیشنهادهای کاهش قیمت در فصل تعطیلات استفاده فراوانی برد و همچنین درآمد شرکت از بخش “سایر محصولات” در سه‌ماهه چهارم 2015 با ارتقا روبرو شد. البته میزان رشد این سه‌ماهه نسبت به سه‌ماهه قبل اندک بوده و درآمد کل نیز به اندازه‌ای نبوده است که رشد کند و پسرفت‌های سایر محصولات شرکت را جبران کند. انتظارات از نسل آینده Apple Watch بیشتر است چرا که این دستگاه می‌تواند نقش مستحکم‌کننده پلت‌فرم‌های اپل در این رده (HealthKit، ResearchKit، WatchKit و watchOS 2) را ایفا کرده و ارتقا دهنده قابلیت‌های ارتباطی باشد.

تمرکز شیائومی بر دستگاه‌های پوشیدنی ورزشی ارزان‌قیمت موجب گسترش فروش آن در چین شد. این شرکت با عرضه دستگاه‌های با قیمت زیر قیمت رقابتی (تا حد 11 دلار ایالات متحده)، Mi Band را به یک محصول ارزان قیمت تبدیل کرد. در نتیجه این کار شیائومی در مقایسه با سایر فروشندگان بیشترین پیشرفت سالیانه را داشته است. Mi Band Pulse نیز با وجود مجهز بودن به نشانگر دائمی ضربان قلب، 13 دلار قیمت گذاری شده و همان روند پیشین را ادامه داده است. این کار شیائومی را در شرایط بسیار متعادل‌تری در بین سایر فروشندگان قرار می‌دهد اما این برتری تا اندازه‌ای نیست که بتواند جلوی کل بازار بایستد.

سامسونگ در طی این سه‌ماهه با پیروزی بر Garmin در جایگاه چهارم قرار گرفت. بیشترین فروش آن در این بخش به Gear S2 تعلق دارد که دلیل این امر به رابط‌کاربری مبتنی بر نوار چرخان پیرامون صفحه‌نمایش و گزینه انتخابی ارتباط سیم‌کارتی یا Cellular آن مرتبط است. پس از Gear S2 نسل قبلی آن یعنی Gear S یک ساله و Gear Fit دوساله قرار دارند. به تازگی این شرکت دستگاه‌های دیگری مانند یک کمربند هوشمند، لباس مجهز به NFC و کفش را به این بخش افزوده است.

به لطف سابقه طولانی Garmin در بخش دستگاه‌های پوشیدنی ورزشی و فیتنس، این شرکت در میان 5 فروشنده برتر جهانی قرار گرفت. Garmin دارای یک تقسیم بندی مناسب و متنوع دستگاه‌ها است به صورتی که دستگاه‌ها به طور خاص برای دوندگان، بازی‌کنان گلف، شناگران و افرادی که در سایر رشته‌های ورزشی فعالیت می‌کنند، طراحی شده است. به تازگی این شرکت Varia Vision را معرفی کرده است. این دستگاه یک نمایشگر واقعیت‌ افزوده (augmented reality display) است که به منظور استفاده دوچرخه‌سواران طراحی شده و روی عینک آفتابی نصب می‌شود.

idc wearable market report q4 2015

پنج کمپانی برتر ارائه کننده ابزارهای پوشیدنی در کل سال 2015

منبع : IDC

دیدگاهتان را بنویسید