خدمات

پیش‌بینی IDC برای وضعیت عرضه تبلت در سال 2016

Rate this post

پیش‌بینی IDC برای وضعیت عرضه تبلت در سال 2016

واحد خبر :  طبق جدیدترین پیش‌بینی بخش Worldwide Quarterly Tablet Tracker موسسه IDC عرضه جهانی تبلت در سال 2016 با 5.9 درصد کاهش نسبت به سال 2015 به 195 میلیون دستگاه خواهد رسید. با این وجود IDC انتظار دارد پس از پایان 2016 با افزایش تقاضا برای دستگاه‌های جداشدنی، بازار تبلت نیز دوباره روند رشد مثبت خود را –البته به صورت تک رقمی– از سر بگیرد. انتظار می‌رود میزان عرضه‌های این بخش –که به نوعی ترکیبی از تبلت و کامپیوترهای شخصی است– از 16.6 میلیون دستگاه در سال 2015 به 63.8 میلیون دستگاه در سال 2020 افزایش یابد.

worldwide slate and detachable asp forcast 2015 q4

متوسط قیمت فروش (ASP) تبلت ها در فاصله سال های 2015 تا 2020. رنگ آبی جداشدنی ها و رنگ قرمز تبلت های معمولی

به گفته Jean Phlippe Bouchard –مدیر تحقیقات بخش تبلت IDC– «جدا از از روند در حال رشد تقاضا برای دستگاه‌های جداشدنی، ما شاهد افزایش رقابت در این بخش هستیم که به پیشرفت طراحی و نوآوری و کاهش میانگین قیمت‌ها کمک خواهد کرد. در آخرین کنگره جهانی موبایل (Mobile World Congress) ما اعضای جدیدی از قسمت موبایل مانند Alcatel و هواوی را دیدیم که سبد کالای خود را برای نشان دادن تقاضا برای [دیوایس‌های] جدا شدنی گسترش دادند.. همه در صنعت متوجه شده‌اند که کامپیوترهای شخصی سنتی مانند دسک‌تاپ‌‌ها و نوت‌بوک‌ها در طی چند سال آینده توسط جداشدنی‌ها جایگزین خواهند شد و به همین دلیل است که امسال شاهد معرفی محصولات جدید بسیاری خواهیم بود.»

Worldwide Detachable Tablet Market Share and Year Over Year Growth by OS 2016 2020

تغییر از تبلت‌های تک به سمت جداشدنی‌ها دو تغییر دیگر را نیز همراه خود برای این صنعت خواهد آورد. اول آن‌که طبق پیش‌بینی، دستگاه‌های مجهز به نمایشگرهای بزرگ (9 اینچ و بالاتر) رشد خواهند کرد و دستگاه‌های با نمایشگرهای کوچک‌تر (زیر 9 اینچ) با کاهش مواجه خواهند شد. دوم دستگاه‌های مایکروسافت شروع به گرفتن سهم از سایر پلت‌فرم‌ها مخصوصا اندروید خواهند کرد.

Microsoft surface pro 4

تبلت مایکروسافت Surface Pro 4

به گفته Ryan Reith –مدیر برنامه در بخش Worldewide Quarterly Mobile Device Tracker موسسه IDC– «این تغییر مهم در شکل ظاهری اولین تاثیر قابل توجه دستگاه‌های مبتنی بر ویندوز در بازار تبلت را همراه خواهد آورد. به نظر می‌رسد ویندوز 10 بیشتر با تاثیر دستگاه‌های با نمایشگرهای بزرگ‌تر، در حال پیشرفت در هر دو بازار کامپیوترهای شخصی و تبلت‌ است. با وجود رایگان بودن مجوز استفاده (Free License) محصولات با نمایشگرهای زیر 9 اینج، رشد تبلت‌های مبتنی بر ویندوز عمدتا از دستگاه‌های با نمایشگرهای بین 9 تا 13 اینچ است. تا زمانی که قابلیت لمسی را برای Mac OS X مشاهده نکنیم و زمینه برای بیشتر در کنار هم قرار گرفتن [سیستم‌عامل‌های] اندروید و کروم فراهم نشود، ما بر این باوریم که ویندوز به عنوان یک انتخاب منطقی برای محصولات جداشدنی باقی خواهد ماند.» 

منبع : IDC

دیدگاهتان را بنویسید