خدمات

عادات شارژ برای به حداکثر رساندن عمر باتری

عمر باتری
Rate this post

به نکاتی در مورد عمر باتری نیاز دارید؟ اینها حقایق و عاداتی هستند که برای به حداکثر رساندن طول عمر باتری گوشی خود به آنها نیاز دارید.

کاربران گوشی های هوشمند – معمولی و علاقه مندان – همیشه در جستجوی عمر باتری طولانی تر هستند. در حالی که شارژ سریع ما را هر روز شارژ می‌کند، عدم وجود باتری‌های قابل تعویض به این معنی است که در نهایت سلول‌های لیتیوم یون محصور در تلفن‌های ما قدیمی و خراب می‌شوند و به حداکثر رساندن عمر باتری سخت‌تر می‌شوند.

اگر چند سال است که گوشی را نگه داشته اید، احتمالاً متوجه شده اید که باتری آن به اندازه زمانی که گوشی کاملا نو بود دوام نمی آورد. سه سال بعد، بسیاری از تلفن‌ها با یک بار شارژ در طول روز تلاش می‌کنند. حتی طولانی‌تر نگه‌داشتن گوشی حتی می‌تواند برای پایداری سیستم مشکل ایجاد کند.

متأسفانه ظرفیت باتری به ناچار با افزایش سن کاهش می یابد. با این حال، کارهایی وجود دارد که می توانید برای افزایش عمر باتری و گوشی هوشمند خود انجام دهید. اگر تا به حال به این فکر کرده اید که بهترین راه برای شارژ باتری چیست، در اینجا چند نکته علمی اثبات شده برای به حداکثر رساندن عمر باتری آورده شده است.

شارژ جزئی یک عادت سالم است

یکی از افسانه های دائمی باتری این است که برای پاک کردن «حافظه باتری» باید گهگاهی به طور کامل تخلیه و شارژ شود. این نمی تواند برای باتری های لیتیوم یون اشتباه باشد. این یک افسانه باقیمانده از سلول‌های سرب اسیدی است، و شارژ کردن تلفن هوشمند مدرن به این روش بسیار نامطلوب است.

شارژ جزئی برای باتری های لیتیوم یون خوب است و می تواند مزایای مثبتی برای طول عمر سلول داشته باشد. برای درک اینکه چرا مهم است بدانید که باتری چگونه شارژ می شود. باتری‌های لیتیوم یون جریان ثابتی می‌گیرند و زمانی که به خالی نزدیک‌تر می‌شوند با ولتاژ کمتری کار می‌کنند. این ولتاژ به تدریج با شارژ شدن سلول افزایش می‌یابد و قبل از اینکه جریان شروع به کاهش کند تا زمانی که ظرفیت کامل شود، در حدود 70 درصد شارژ کاهش می‌یابد.

نکته قابل توجه، کارکرد با ولتاژ پایین برای طول عمر باتری خوب است و تعداد چرخه های شارژ موجود را افزایش می دهد قبل از اینکه شاهد کاهش قابل توجهی در ظرفیت باشید. به طور کلی، طبق گفته دانشگاه باتری، هر 0.1 ولت کاهش در ولتاژ سلول، عمر چرخه را دو برابر می کند. بنابراین، شارژ کردن گوشی در محدوده 30 تا 80 درصد، ولتاژ را پایین نگه می دارد و ممکن است کمی عمر باتری را افزایش دهد.

سلامت باتری گوشی

استفاده از تنها 20 درصد از باتری در بین شارژها عملی نیست، اما شارژ کردن در زمانی که تقریباً نصف آن را مصرف کرده اید، در درازمدت عمر باتری شما را بهبود می بخشد. به خصوص اگر هر بار از شارژ کامل خودداری کنید. نکته اصلی این است که شارژهای کوچکتر و معمولی برای باتری های لیتیوم یونی بهتر از چرخه شارژ کامل طولانی مدت هستند.

از شارژ بیکار خودداری کنید

شارژ کردن یک شبه یا در گهواره در طول روز یک عادت بسیار رایج است، اما به دلایل متعددی توصیه نمی شود (افسانه قدیمی «شارژ بیش از حد» یکی از آنها نیست). اولاً، شارژ مداوم یک باتری پر می‌تواند باعث آبکاری لیتیوم فلزی شود، که پایداری را در درازمدت کاهش می‌دهد و در موارد نادر می‌تواند منجر به اختلال در عملکرد سیستم و راه‌اندازی مجدد شود. ثانیا، همانطور که در بالا ذکر کردیم، باتری را در ولتاژ استرس بالاتر در زمانی که 100٪ است، رها می کند. سوم، و مهم‌تر از همه، گرمای اضافی ناشی از اتلاف انرژی را ایجاد می‌کند. برای مشاهده ی انواع شارژر موبایل کلیک کنید.

در حالت ایده‌آل، زمانی که یک دستگاه به ظرفیت باتری 100 درصد رسید، باید شارژ را متوقف کند، فقط مدار شارژ را مجدداً روشن کند تا باتری بارها و بارها شارژ شود – یا حداقل جریان شارژ را به مقادیر بسیار کمی کاهش دهد.

در حالی که برخی از تلفن‌ها پس از پر شدن، شارژ را غیرفعال می‌کنند، بسیاری از آنها همچنان تا نیم آمپر و گاهی اوقات بیشتر از پریز برق می‌کشند. خاموش کردن تلفن های هوشمند نیز در بسیاری از موارد تفاوتی ایجاد نمی کند. اگرچه این مقدار انرژی زیاد نیست، اما از خنک شدن سریع گوشی شما جلوگیری می کند و به چرخش در قسمت کوچکی از باتری ادامه می دهد و در نتیجه یک چرخه کوچک ایجاد می شود.

یک دانگل شارژ میزان جریان عبوری به یک گوشی هوشمند با شارژ کامل را نشان می دهد
با شارژ 100 درصدی، این گوشی همچنان 200 میلی آمپر انرژی جذب می کند تا باتری را شارژ نگه دارد.

آخرین نکته قابل ذکر بار انگلی است. این زمانی اتفاق می افتد که باتری همزمان با شارژ شدن به میزان قابل توجهی تخلیه می شود، مانند تماشای فیلم یا بازی در حین شارژ.

بارهای انگلی برای باتری‌ها مضر هستند، زیرا چرخه شارژ را مخدوش می‌کنند و چرخه‌های کوچکی را ایجاد می‌کنند – جایی که بخشی از باتری به طور مداوم چرخش می‌کند و سریع‌تر از بقیه سلول خراب می‌شود. بدتر از آن، بارهای انگلی که هنگام شارژ کامل دستگاه اتفاق می‌افتند، باعث ایجاد استرس و گرمای ولتاژ بالاتر بر روی باتری می‌شوند.

بهترین راه برای جلوگیری از بارهای انگلی این است که دستگاه خود را هنگام شارژ خاموش کنید. اما این واقعاً واقع بینانه نیست. در عوض، بهتر است در زمانی که دستگاه به برق وصل است، حجم کار را روشن نگه دارید و در بیشتر مواقع آن را بیکار نگه دارید. وبگردی احتمالاً خوب است. همچنین، به خاطر داشته باشید که پس از شارژ شدن کافی باتری آن را از برق بکشید.

گرما دشمن عمر طولانی باتری است

در کنار تمام موارد فوق، دما نیز به همان اندازه در طول عمر و به حداکثر رساندن عمر باتری نقش دارد. در واقع، این احتمالاً بزرگترین قاتل سلامت باتری طولانی مدت است. مانند ولتاژهای بالا، دماهای بالا به باتری فشار وارد می کند و باعث می شود ظرفیت باتری بسیار سریعتر از زمانی که در دماهای پایین نگه داشته شود از دست بدهد.

سلولی که بین 25 تا 40 درجه سانتیگراد (77 تا 86 درجه فارنهایت) نگه داشته می شود باید حدود 85 تا 96 درصد ظرفیت خود را پس از سال اول با چرخه های شارژ معقول حفظ کند. با بالا بردن مرتب دما به بالای 40 درجه سانتیگراد (104 درجه فارنهایت) و شارژ کردن تا 100 درصد، این کاهش ظرفیت پس از سال اول به 65 درصد می رسد و دمای باتری 60 درجه سانتیگراد (140 درجه فارنهایت) در کمترین زمان به این نشانگر خواهد رسید. به عنوان سه ماه

سلامت باتری موبایل هنگام شارژ

باتری در حالت شارژ کامل و در معرض دمای بالا بدترین چیز در بین تمام دنیاها و اولین چیزی است که هنگام شارژ کردن تلفن خود از آن اجتناب کنید. بنابراین نباید گوشی خود را زیر بالش بگذارید تا در شب شارژ شود یا در روزهای گرم به داشبورد ماشین خود وصل کنید.

فناوری‌های شارژ سریع در اینجا یک موضوع بحث برانگیز هستند، زیرا جریان و ولتاژ بالاتر منجر به داغ‌تر شدن دستگاه می‌شود. با قابلیت های بیش از 60 وات و افزایش تا 100 وات حتی در تلفن های هوشمند، طول عمر دستگاه به سرعت تبدیل به یک مشکل می شود. شارژ سریع برای یک شارژ کوچک خوب است، اما استانداردهای متعددی که ما به طور مرتب آزمایش کرده‌ایم در هنگام شارژ بیش از چند دقیقه بیش از 40 درجه سانتیگراد است. همانطور که در نمودار زیر می بینید.

رها کردن گوشی برای شارژ سریع به مدت 5 تا 15 دقیقه منجر به مشکلات عمده گرمای بیش از حد نمی شود، اما مطمئناً استفاده از آنها را برای شارژ کامل توصیه نمی کنم. در عوض، بهتر است از یک محلول شارژ سریع آگاه از دما استفاده کنید یا به شارژر کندتر تغییر دهید، به خصوص اگر قصد دارید تلفن خود را یک شبه وصل کنید.

چگونه عمر باتری را در دراز مدت به حداکثر برسانیم

فناوری باتری لیتیوم یونی این روزها به خوبی شناخته شده است و تلفن های هوشمند بر اساس موارد استفاده ما ساخته شده اند، اما عادت ها و افسانه های بد هنوز در آگاهی عمومی نفوذ می کند. در حالی که بیشتر این عادات در میان مدت تأثیر منفی شدیدی بر عمر باتری گوشی شما نخواهد داشت، کاهش باتری تلفن های قابل جابجایی به این معنی است که ما باید اقدامات احتیاطی بیشتری را برای به حداکثر رساندن عمر باتری و در نتیجه طول عمر تلفن هوشمند خود انجام دهیم.

به طور کلی، چرخه‌های شارژ معمولی کوچک‌تر و خنک نگه‌داشتن گوشی از نکات کلیدی هستند که باید به خاطر بسپارید. اگرچه باید به این نکته اشاره کنم که باتری های تلفن های مختلف همیشه بسته به نحوه برخورد ما با آنها، کمی متفاوت خواهند بود.

در اینجا خلاصه ای از نکات باتری در بالا آمده است:

بهترین راه برای شارژ گوشی هوشمند چیست؟

  • از چرخه کامل (0-100٪) و شارژ یک شبه خودداری کنید. درعوض، تلفن خود را مرتباً با شارژ جزئی شارژ کنید.
  • پایان دادن به شارژ با 80 تا 90 درصد برای باتری بهتر از شارژ کامل آن است.
  • از فناوری‌های شارژ سریع به مقدار کم و زمانی که دستگاهتان خنک است استفاده کنید.
  • گرما قاتل باتری است. هنگام شارژ گوشی خود را نپوشانید و آن را از مکان های گرم دور نگه دارید.
  • برای جلوگیری از گرما و چرخه‌های کوچک هنگام شارژ، بازی‌های فشرده، پخش ویدیو، یا بارهای کاری فشرده دیگر را اجرا نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید