اخبار

دلیل انفجار باتری موبایل

دلایل انفجار باتری موبایل
5/5 - (4 امتیاز)

طی سال های گذشته انفجار تعدادی از گوشی های موبایل هوشمند، آسیب های جبران ناپذیری به مصرف کنندگان آن ها وارد کرده . در ادامه با مقاله ای دیگر از اصفهان تل مرجع موبایل اصفهان همراه خواهیم بود.

این روند منفجر شدن به خرید باتری موبایل های سامسونگ محدود نمی شود. یک باتری لیتیومی فارغ از اینکه در چه دستگاهی قرار دارد یک شکل است و در صورت عدم رعایت نکته های ایمنی مربوطه، همه آنها خطر ساز هستند.

طبق آمار بدست آمده تا کنون بیش از 30 موبایل مختلف گلگسی نوت 7 منفجر شده است.

اما چرا این اتفاق می افتد؟

خطراتی که باتری موبایل را تهدید می کند چیست؟

چطور می توان از این خطرات جلوگیری کرد؟

این همان چیزی است که ما قصد داریم در این مقاله بررسی کنیم.

باطری های لیتیوم یونی قابل شارژ امروزی و مدرن برای همه چیز از گوشی های هوشمند گرفته تا وسایل نقلیه تسلا توانایی انفجار خیلی بالایی دارند.

انفجار های متعدد در باتری های لیتیومی

 1. به دلیل اتصال کوتاه در مدار شارژ یا عامل خارجی دیگر مانند قرار گرفتن تلفن همراه در محیط بسیار گرم یا استفاده از تلفن در هنگام شارژ شدن آن، یک منطقه از باتری بسیار گرم می شود.
 2. مجموعه واکنش شیمیایی که در ناحیه گرم شده اتفاق می افتد به نوبه ی خود باعث گرم شدن دوبرابر آن قسمت می شود که در فرآیندی معروف به گرم شدن بیش از حد الکترولیت به مناطق دیگر گسترش می یابد.
 3. سرانجام، این گرمای تولید شده باعث می شود تا الکترولیت جریان یابد، که باعث از بین رفتن پوشش باتری می شود.
 4. لیتیوم فلزی قابلیت اشتعال بالایی دارد بنابراین در هنگام از بین رفتن پوشش باتری و داغ شدن باتری لیتیوم محفظه اطراف تلفن و هرچیزی که تلفن کنار آن است را می سوزاند یا ذوب می کند.
 5. این واکنش، معروف به فرار حرارتی بسیار وحشتناک به نظر می رسد، اما یک واقعیت وجود دارد که باید خیال شما را راحت کند: تولید کنندگان به طور مداوم از ویژگی های ایمنی جدید در باتری های یون لیتیوم استفاده می کنند که احتمال رخداد این اتفاق را کاهش می دهد، یا حداقل آسیب ناشی از آن کاهش یابد. خرید پاوربانک

عوامل موثر در انفجار باتری

شرایطی وجود دارد که می تواند باعث ترکیدن باتری شود. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • افتادن و خراب شدن باتری

همانطور که در بالا ذکر شد، تا زمانی که با یک باتری سالم سر و کار دارید، همه چیز خوب کار خواهد کرد و شما در امان هستید. یک مشکل که می تواند بر روی سلامتی باتری تأثیر منفی بگذارد آسیب فیزیکی ناشی از افتادن گوشی است.

ضربه وارده به تلفن علاوه بر آسیب به قطعات داخلی، ممکن است باعث آسیب های جبران ناپذیر به صفحه نمایش و باتری شود.

بیشتر افراد در صورت بروز این مشکل به یک مرکز تعمیرات محلی می روند تا صفحه نمایش خود را تعمیر کنند. شاید به نظر برسد که تلفن هنوز کار می کند، اما ممکن است باتری آسیب دیده باشد و در شرایط بحرانی بعدی منفجر شود.

متأسفانه، یک قطره می تواند ساختار مکانیکی یا شیمیایی داخلی باتری را تغییر دهد. این تغییرات می تواند منجر به از کار افتادن هر یک از مدارهای بی خطر در شرایط فشار شدید شود.

 • قرار گیری و استفاده از تلفن در دمای بالا

اگرچه ممکن است در باتری شما اقدامات محافظتی و پیشگیرانه برای اطمینان از دفع بیش از حد گرما یا فشار بیش از حد وجود داشته باشد، اما باز هم باید باتری را از محدودیت های دمایی دور نگه دارید.

عناصر زیادی به گرم شدن طبیعی تلفن شما کمک می کنند. این موارد عبارتند از:

 1. اجرای گرافیک فشرده که بار سنگینی بر GPU وارد می کند.
 2. استفاده از برنامه هایی که تقاضای بیش از حد CPU را دارند.
 3. ابزارک هایی که به طور مداوم اجرا می شوند.
 4. اتصال منظم تلفن همراه به داده تلفن یا Wi-Fi.
 5. تماس های تلفنی طولانی مدت.
 6. استفاده از تلفن در هنگام اتصال به شارژر.

به طور معمول برخی از این کاربردها خوب است، اما اگر آنها را در محیطی که بیش از حد گرم است انجام دهید، تلفن شما با مشکل روبرو می شود. به عنوان مثال، استفاده از تلفن در معرض نور مستقیم خورشید، در حالی که به موزیک گوش می دهید و یا در حال مرور وب هستید، باعث می شود که تلفن هوشمند شما برای خنک شدن خود تلاش کند. این عملکرد باعث فشار زیاد بر روی باتری ودر نهایت گرم شدن آن می شود که آسیب جدی به باتری وارد می شود.

حتی اگر این امر باعث ترکیدن باتری نشود، می تواند به روند پیری باتری کمک کرده و طولانی شدن عمر باتری را به چالشی تبدیل کند. در این شرایط شارژ کردن تلفن نیز می تواند به گرم شدن بیش از حد کمک کند. چون تلفن به طور طبیعی در هنگام شارژ گرما ایجاد می کند.

برخی افراد تصور می کنند همه ی کابل های USB-C با ویژگی های کسان تولید شده اند. واقعیت این است که تولید کنندگان شارژر ارزان کابل هایی تولید می کنند که همیشه با مشخصات مورد نیاز دستگاه های USB-C مطابقت ندارند.

برخی از این کابل های بی کیفیت و ارزان قدرت شارژ کردن تلفن همراه را ندارند. در نتیجه پس از مدتی استفاده از آن، کاربر متوجه خواهد شد که تلفن هنگام شارژ به مقدار زیادی داغ می شود.

در مواردی مشاهده شده است که برخی مراجعه کنندگان تعمیرکاران موبایل می گویند بعد از شارژ کردن، تلفن به شدت داغ شده و شارژر در درگاه شارژ گیر می کند و در هنگام جدا کردن شارژر متوجه بلند شدن دود کوچکی از درگاه شارژر شده اند. برخی از آنها خوش شانس بوده اند که منفجر شدن تلفن خود را تجربه نکرده اند.

بنابراین نکته ای که همیشه باید به آن توجه کنید این است که شارژرهای با مارک تجاری را از خرده فروشان معتبر تهیه کنید.

می توانید شارژرهای غیر OEM بخرید، اما باید مطمئن شوید که تمام مشخصات مورد نیاز تلفن شما را برآورده می کنند و مقدار شارژدهی آن ها مطابق با نیاز تلفن شما باشد. شارژرهای ارزان قیمت از موادی با کیفیت پایین و غیر استاندارد یا یک سیم سنج اشتباه استفاده می کنند که فاقد حفاظت مناسب از جریان اضافی است.

اگر روی یک شارژر با کیفیت سرمایه گذاری نکنید، در بهترین حالت ممکن، با مشکلات شارژ موبایل مواجه خواهید شد که به نوبه ی خود باعث رساندن به باتری می شود. در بدترین حالت نیز نه تنها باعث از بین بردن تلفن گران قیمت خود بلکه منجر به آسیب دیدگی احتمالی به خود خواهید شد.

 • مرطوب شدن گوشی موبایل

لیتیوم در تماس با آب یا بخار آب شعله ور می شود و به سرعت می سوزد. باتری ها به خوبی آب بندی می شوند، اما به طور معمول این نوع تماس اتفاق بیفتد.

بسیاری از تلفن های مدرن ضد آب هستند. با این حال، یک تلفن هوشمند ارزان قیمت با یک باتری سوراخ شده یک دستورالعمل برای فاجعه ای جبران ناپذیر به بار می آورد.

 • سوراخ شدن باتری

لیتیوم هم به آب و هم به اکسیژن واکنش نشان می دهد. بنابراین سوراخ شدن باتری لیتیوم یون واکنش ایجاد می کند. این فرآیند شیمیایی می تواند از کمی دود و بوی سوختگی آغاز شود و تا انفجار کامل پیش برود.

این بدان معناست که اگر تلفن هوشمند در حین تصادف یا هر موقعیت خطرناک دیگری سوراخ شود، برای باتری خطر محسوب می شود.

چگونه می توان تشخیص داد که باتری آسیب دیده است؟

قاب را باز کنید و نگاهی به باتری بیندازید. اگر هر یک از شرایط زیر وجود دارد، در اولین فرصت به تعمیر موبایل در اصفهان مراجعه کنید و برای تعویض آن با یک باتری جدید اقدام کنید:

 1. باد کردن
 2. تغییر شکل فیزیکی
 3. داغ شدن

در بسیاری از شرایط، با توجه به علائم آسیب دیدگی باتری، می توانید از انفجار باتری جلوگیری کنید. برای ایمن بودن باتری موبایل اصفهان، تمام ویژگی های ایمنی داخلی آن باید به درستی کار کنند. بنابراین این نکته بسیار مهم است که هرگز از باتری که نشانه های خرابی آن قابل مشاهده است استفاده نکنید.

جلو گیری از منفجر شدن باتری گوشی

ویژگی های ایمنی در باتری موبایل های

 1. مواد افزودنی غیر قابل اشتعال به الکترولیت و پوشش باتری اضافه می شوند.
 2. استفاده از مدارهای داخلی که از ولتاژ جریان محافظت می کند.
 3. اگر فشار سلول از حد ایمن بیشتر شود، دستگاه هایی که مدار را قطع می کنند مدار را قطع می کنند.
 4. دریچه های ایمنی در برابر خرابی که در صورت گسترش سلول بیش از حد ایمنی، گازها را آزاد می کند.
 5. وجود فیوزهای حرارتی که با رسیدن دما به حد ایمنی مدار را می شکنند.

بنابراین برای داشتن یک باتری سالم که درون یک گوشی معمولی یا هوشمند نصب شده است، این سناریو باعث می شود گوشی موبایل قبل از رسیدن باتری به مرحله فرار حرارتی، خودکار خاموش شود.

نتیجه :

 • روش های زیادی برای خنک نگه داشتن تلفن و جلوگیری از این مشکلات وجود دارد:
 • از شارژر با کیفیت بالا استفاده کنید.
 • تلفن را هر زمان ممکن از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید.
 • در زمان شارژ کردن موبایل برنامه های غیر ضروری را غیر فعال کنید
 • تلفن خود را برای مدت طولانی در مکان گرم نگذارید.
 • تلفن را در حالی که در جیب یا داخل کیف است یا هر مکان دیگری که بتواند گرما را به دام بیندازد، شارژ نکنید.
 • سعی کنید تا حد امکان از تلفن خود در هنگام اتصال به شارژر استفاده نکنید.
 • هنگام شارژ کردن تلفن، آن را از قاب خود جدا کنید.

می توانید جدید محصولات را در فروشگاه لوازم جانبی موبایل اصفهان مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید